Идеята за конкурса „Станимашка фотографчийница” се ражда в социалната мрежа Фейсбук през януари. Идеята е да се популяризира Асеновград с неговите различни сгради, места, празници, свързани с ежедневието или културния календар. Чрез конкурса се дава поле за изява на любители и професионални фотографи, уловили моменти от бита, ежедневието на града, от неговото минало и настояще.
„Станимашка фотографчийница” е едно местенце в мрежата за съмишленици, ловци на моменти, както се наричат участниците във фотографчийницата, която, за радост, се оказа вдъхновение за стотици хора, публикували стотици снимки и които вече надхвърлят 1600 души.
Създателите на тази платформа – Елена Граматикова и Стойчо Тосков казват за нея, че е поредното доказателство как Интернет и в частност Фейсбук, могат да бъдат използвани като медия и във формалния, и в неформалния смисъл – място, което свързва хората по интереси.
Това е инициатива, в която индивидуалното естетическо себеизразяване е без намеса и цензуриране от страна на администратори и е инициатива, която не е правена до момента, затова двамата администратори предлагат тези снимки да бъдат експонирани публично извън интернет пространството на място и по начин, който се сметне за удачен.
Експозицията, в която ще бъдат включени и представени по подходящ начин всички фотоси, радващи стотици хора във „фотографчийницата”, ще бъде част от календара на Майските културни дни на града. Името на бъдещата изложба е планирано да бъде: “Импресии – изложба на “Станимашка фотографчийница”. 31 фотоса – на събралите най-много гласове в конкурса, ще бъдат разпечатани и подредени в експозицция, в подходяща за целта зала, а всички останали конкурсни снимки ще бъдат прожектирани на мултимедиен проектор, за да представят конкурса в пълния му естетически обем.
Авторите планират след активната, акцентно организирана част на експозицията, 30-те фотоса да бъдат дарени на обществена институция в града за постоянна експозиция. Авторите са убедени, че включвайки се в изложбата, участниците ще имат усещането за свой принос в оформянето на свое лично културно пространство в своя любим град.
Фотографчийницата е инициатива, набирала скорост и енергия повече от три месеца, породена от съвсем не безразличие, а напротив, към доказано най-красивия град в България за 2014 г. и обединяваща в себе си хора не само от Асеновград, но и от Пловдив и други населени места.
Вторият проект на “Станимашка фотографчийница” се нарича: „Бит и култура на Асеновград в миналото” – непоказвани до момента стари, преди всичко семейни, снимки, разкриващи живота, празника и делника на асеновградчанина в миналото. Експозиция от семейни реликви, които да осветлят част от старата Станимака такава, каквато много малко хора помнят и която бихме искали да съхраним. „Бит и култура на Асеновград в миналото” е вторият проект, който успя да заинтригува и ангажира вниманието и интереса на повече от 1600 потребители на социалната мрежа Фейсбук, както и да ги накара да вземат участие в него. Причината за това е само и единствено дълбоката връзка на асеновградчани към собствените корени и минало, желанието да се запазят и съхранят за поколенията старият град с неговите лица, улиците, занаяти и обичаи; имената на старите големи станимашки родове, имената на нашите баби и дядовци, нашите прародители, нашето начало. Водени от това желание, асеновградчани разровиха старите семейни албуми и скринове, за да оживеят отново истории, съдби и случки от живота на някогашните станимаклии.
Предложението на авторите на проекта е събралите най-много точки в конкурса „Бит и култура на Асеновград в миналото” да бъдат подходящо и въздействащо представени в зала на закрито във Възрожденско училище „Св. Георги” за Нощта на музеите и галериите през септември или като част от Есенните културни дни на града.Планира се експозиция близо 100 стари фотоса на 10 винила с размери 1,80 x 0,90 см., като след акцентната ѝ организация тя бъде дарена на Община Асеновград и по този начин може да бъде използвана не само в трайните ѝ интериорни художествени качества, но и да се превърне, като пътуваща, в елемент на културния контакт обмен между Асеновград и побратимените му (и не само) градове. Снимките, неуспели да съберат необходимите по регламент точки, ще бъдат представени на мултимедиен проектор по време на есенната изложба, за да подсилят и допълнят ефекта на основната.
Първата изложба ще може да видим на 20 май по време на Майските културни празници, която е планирано да бъде в Библиотеката в града. Мястото предстои да бъде потвърдено.
Ето и фейсбук страницата на проекта:
https://www.facebook.com/groups/723652627742915/?fref=ts
Вашият коментар